Ako vybrať hrebene a kefy na vlasy?

Nie je jednoduché vyznať sa v tom, k čomu sa hodí kefa na vlasy a k akému účelu je zase lepšie zvoliť hrebeň. Každý typ vlasov potrebuje niečo iné. Teraz vám povieme, aké kritériá sú pre výber kefy alebo hrebeňa tými rozhodujúcimi.

Nie je jednoduché vyznať sa v tom, k čomu sa hodí kefa na vlasy a k akému účelu je zase lepšie zvoliť hrebeň. Každý typ vlasov potrebuje niečo iné. Teraz vám povieme, aké kritériá sú pre výber kefy alebo hrebeňa tými rozhodujúcimi.

Doba čítania 7 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typ produktu

Hrebeň na vlasy

Hrebeň na vlasy oceníte predovšetkým pri rozčesávaní mokrých vlasov.

  • Hrebeň so silnými a riedkymi zubami ocenia ľudia s dlhými a hustými vlasmi

  • Hrebeň so slabšími a hustejšími zubami naopak viac vyhovujú ľuďom s krátkymi vlasmi

  • Väčšinou sa vyrába z plastu

Kefa na vlasy

Kefiek existuje nepreberné množstvo, ktoré sa líši materiálom alebo použitými štetinami. Ocenia ho najmä ľudia s dlhými alebo polodlhými vlasmi.

  • Vhodný na styling vlasov

  • Nesie plochý, zahnutý alebo okrúhly tvar

  • Obľúbená je drevená kefa s prírodnými štetinami

Podľa čoho vyberať

Typ vlasov

Jemné a rovné vlasy

Ak máte jemné a rovné vlasy, potom oceníte kefu s mäkšími štetinami. Ak máte vlasy dlhšie, po umytí hlavy vždy použite hrebeň s riedkymi a silnejšími zubami. Obvykle platí, že čím dlhšie vlasy máte, tým väčší priemer by mala kefa mať. Na krátke vlasy použite hrebeň so slabšími zubami a s menšími rozstupmi. Pre tvarovanie vlasov do požadovaného účesu použite guľatú kefu, cez ktorú si môžete aj vlasy vyfúkať, aby ste im dodali požadovaný objem.

Husté vlasy

V tomto prípade určite oceníte kefu s o niečo tvrdšími štetinami, ktoré nemusia byť ani príliš husté. Taktiež oceníte skôr guľatú kefu. Naopak plochú kefu môžete použiť na prečesávanie vlasov pri ich sušení alebo na docielenie určitého stylingu.

Vlnité a krepovité vlasy

Za vyskúšanie určite stojí elektrická ionizačná kefa, ktorá kombinuje funkcie žehličky a kefy. Disponuje keramickými štetinami, ktoré nepopália pokožku hlavy. Zároveň zabraňujú vysušovaniu vlasov aj pokožky hlavy. Elektrické kefy oceníte aj vo chvíli, keď si chcete vlasy vyžehliť do rovna.

Krátke vlasy

O krátke vlasy sa občas stará rovnako ťažko ako o dlhé, najmä ak chcete dosiahnuť nadýchaný vzhľad. Preto použite drevený hrebeň na vlasy, prípadne keramickú kefu s jemným zakrivením plochy a otvormi, takzvanými tunelmi. Tak sa vám budú vlasy lepšie tvarovať. Jemné a krátke vlasy je možné taktiež natupírovať tupírovacím hrebeňom s hustými zubami. Tým dodáte vlasom neuveriteľný objem.

Typy štetín

Kefy si tiež môžete vybrať podľa typu štetín. Najčastejšie sa stretávame s piatimi druhmi.

Diviače štetiny

Sú čisto prírodné a eliminujú elektrizovanie vlasov. Pretože sú husté a jemné, hodia sa aj pre jemné alebo umelo predĺžené vlasy. Použiť ich však môžete aj na detské vlásky. Nijako nedráždia pokožku hlavy a ešte ju aj príjemne masírujú.

Plastové štetiny

Bývajú buď pružné, alebo silné a pevné. Pružné štetinky má často hrebeň na rozčesávanie vlasov, silnejšie a pevné oceníte, ak máte nepoddajné vlasy. Hrebeň s plastovými štetinami kaderníci využívajú na uhladzovanie, tupírovanie alebo dôkladné rozčesávanie vlasov. Veľmi obľúbené sú v posledných rokoch plastové kefy s hustými štetinami a konkávnym zakrivením, ktoré pri česaní vôbec neťahajú.

Dikobraz

Tak sa hovorí štetinám, ktoré sú utvorené z plastových alebo nylonových a diviačích štetín pripomínajúcich dikobraza. Nesú výhody ako plastových, tak diviačích štetín. Hodia sa pre husté aj jemné vlasy.

Drevené pichliače

Kefy s drevenými pichliačmi vlasmi šetrne rozčešú a tiež masírujú pokožku hlavy.

Nylonové štetiny

Sú šetrné ako k vlasom, tak aj k pokožke. Dodávajú vlasom prirodzený lesk a zamedzujú statickému poletovaniu vlasov. Rovnako sa vlasy po rozčesaní týmito štetinami ľahšie upravujú.

Pohlavie a materiál

Pohlavie

Kefy a hrebene je možné vyberať aj podľa pohlavia. Také kritérium však nehrá až tak podstatnú úlohu ako tá vyššie spomínaná:

  • Dámska kefa na vlasy - rôzne typy kief vyberáme podľa typu vlasov, ktoré máme

  • Detská kefa na vlasy - je citlivá k detským vláskom aj detskej pokožke hlavy; máva husté a mäkké štetinky

  • Pánska kefa na vlasy - aj muži môžu používať ako hrebeň, tak aj kefu; najviac však určite ocenia malý príručný hrebeň, ktorý slúži aj ako módny doplnok

  • Unisex kefa - nezáleží na tom, či ste muž alebo žena, alebo aké máte vlasy, svoj účel kefa bezpochyby splní

Materiál

Tiež samotné telo kefy sa vyrába z najrôznejších materiálov. Veľmi populárny je drevený hrebeň na vlasy, ale vyrába sa aj z plastu či dokonca z keramiky alebo bambusu. V tomto prípade zohráva úlohu predovšetkým to, čo vám osobne najviac vyhovuje.

Tvar a farba

Tvar

Aj samotný tvar kefy je veľmi dôležitý a hrá pri stylingu účesu nezabudnuteľnú rolu:

  • Okrúhla kefa - hodí sa na zväčšenie objemu vlasov; konce vlasov sa s ňou jednoducho podtočia; čím kratšie vlasy máte, tým menší priemer musí kefa mať

  • Plochá kefa - využijeme pri fúkaní vlasov do ľahkého objemu či na uhladenie vlasov; slúži aj na rozčesávanie vlasov

  • Detangle, tangle, tangle teezer - sú typy kief, ktoré slúžia na šetrné rozčesávanie vlasov

Farba:

Ak máte kefu ako módny doplnok alebo chcete, aby vám ladila s vybavením kúpeľne či toaletného stolíka, môžete si vybrať aj z takmer neobmedzeného množstva farieb.

Veľmi obľúbené sú aj kefy strieborné, zlaté či tyrkysové.

Drevený hrebeň sa hodí na rozčesávanie krátkych a jemnejších alebo pánskych vlasov.

Údržba hrebeňa a správne fénovanie

Údržba hrebeňa

Ako takmer každá vec, tak aj hrebeň vyžaduje pravidelnú údržbu. Tá spočíva predovšetkým v tom, že je nutné vyberať z kefy zastrapatené vlasy. Zároveň by sa mala pravidelne umývať a dezinfikovať. V neposlednom rade myslite na to, že kefu ani hrebeň by ste nemali požičiavať nikomu inému. Ak budete tieto jednoduché zásady dodržiavať, vlasy budú zdravšie a nebudú sa vám tak mastiť.

Fénovanie vlasov

Vlasy si vždy po umytí musíte vyfúkať, tak predídete vzniku plesní na vlasovej pokožke.

  • Vlasy si ľahko vysušte uterákom, predovšetkým pri hlave.

  • Do dĺžky vlasov naneste prípravok na ochranu vlasov pred teplým vzduchom a prípadne trochu tužidla.

  • Teraz vlasy jemne rozčešte, najprv konce vlasov, potom prejdite na česanie od korienkov.

  • Vlasy fúkajte vždy cez guľatú kefu, prameň po prameni a od spodných vlasov k tým horným (vrchné vlasy si na temene zopnite štipcom). Prípadne si vyfúkajte vlasy tak, že hlavu predkloníte a vlasy si pri fúkaní vyčesávate smerom dole (od tyla k temenu hlavy). Tak získajú dostatočný objem a to doslova za pár desiatok sekúnd.

Najčastejšie otázky

Kefu alebo hrebeň by sme mali meniť každý rok, pretože sa štetiny či zuby môžu vylámať, a tiež sa v nich drží množstvo baktérií. Ak sa však staráte o svoju kefu pravidelne a umývate ju v mydlovom roztoku, vydrží vám pokojne aj dva roky.

Kefu s diviačími štetinami pravidelne umývajte v teplejšej vode s trochou šampónu na vlasy. Nikdy ju však nenechajte namáčať príliš dlho.

Áno. Jednu lyžičku jedlej sódy zmiešajte s pol litrom teplej vody a kefu do roztoku na dvadsať minút ponorte. Potom ju opláchnite. Túto metódu však nepoužívajte na čistenie kief s prírodnými štetinami.